Ekshumacja ks. Jerzego Popiełuszki

Wczoraj odbyła się ekshumacja doczesnych szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Informację tę potwierdził uczestniczący w niej o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym kapelana „Solidarności”. Jak powiedział on „Naszemu Dziennikowi”, dzisiaj ma zostać ogłoszony komunikat warszawskiej kurii metropolitalnej dotyczący szczegółów przeprowadzonej ekshumacji.
Po ekshumacji ciało księdza Jerzego powróciło na miejsce, na którym dotąd spoczywało – do grobu przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Zgodnie z zapowiedziami ks. abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, pozostanie tam także po beatyfikacji ze względu na kult, jakim od lat jest tam otaczany.
– Kościół, oddając chwałę świętym i błogosławionym, dba także o ich doczesne szczątki i relikwie. Tak też jest w przypadku ks. Jerzego – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Jak wyjaśnia, właśnie takie momenty, jak beatyfikacja czy kanonizacja są okazją, by dokonać ekshumacji doczesnych szczątków. Wówczas pobiera się także cząstki kości, które rozdzielane są na relikwiarzach i ofiarowane tym środowiskom, które będą o nie prosić, żeby nowemu błogosławionemu czy świętemu poświęcać kościoły, parafie, ośrodki kultu. – Relikwie umieszczamy w ołtarzach, pod mensą ołtarzową lub w innym stosownym miejscu, by był do nich łatwiejszy dostęp, by święci i błogosławieni mogli odbierać cześć – mówi o. dr Praśkiewicz. Zwraca także uwagę, że do chwili beatyfikacji mówimy o doczesnych szczątkach Sługi Bożego, po beatyfikacji zaś o relikwiach.
Wyniesienie do chwały ołtarzy ks. Jerzego odbędzie się 6 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Źródło: Maria Popielewicz, Nasz Dziennik

Top