NOWY ROK – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI – 1 I 2011

1. Kościół stawia nam dziś przed oczy Maryję – Matkę Boga – Człowieka; Niewiastę, która otrzymała pełnię błogosławieństwa Bożego. Przez Jej wstawiennictwo prosimy dziś wraz z Ojcem św. o pokój: najpierw w naszych sercach, następnie w naszych domach i rodzinach oraz w Polsce i na całym świecie. W serdecznej modlitwie prosimy dobrego Boga, aby rozdarty wojnami, poraniony konfliktami i terrorem świat zjednoczył się przy Chrystusie, który jest przecież Księciem pokoju. Niech Jego miłość przyniesie wszystkim ludziom pokój, niech łaska Boga ogarnie serca wszystkich ludzi, a Maryja niech będzie Matką dla wszystkich dzieci Ziemi.
2. Z okazji Nowego 2011 Roku – całej Wspólnocie parafialnej życzymy, aby każdy dzień tego roku był przepełniony Bożą łaską i błogosławieństwem, aby wszystkie, nawet te trudne i beznadziejne sprawy, były rozwiązywane dobrze i mądrze, żeby bezrobotni znaleźli pracę i żeby nie zabrakło sił ani ochoty do uczciwej pracy, a także wysiłku dla duchowego rozwoju. Niech we wszystkich wydarzeniach życia zawsze towarzyszy wam pełna miłości i troski obecność Boga i niech przez was inni tej miłości doświadczają. „Trwajmy w komunii z Bogiem” – niech hasło tego roku będzie naszym mottem przez cały Nowy Rok.
3. Na początku Nowego Roku przekazujemy informacje dotyczące naszej parafii w minionym roku:

  • W 2010 roku zostało ochrzczonych 38 dzieci, o 6 więcej niż w roku 2009
  • Do I Komunii przystąpiło 29 dzieci, a rok wcześniej 40
  • Bierzmowanie otrzymało 39 młodych osób, gdy rok szybciej 27 osób, ale większość z nich zerwała więź z Bogiem i Kościołem
  • Sakrament małżeństwa zawarło niestety tylko 7 par, w roku 2009 – 8
  • Co miesiąc odwiedzanych z Komunią św. jest ok. 35 chorych
  • Pogrzeb katolicki miało aż 55 osób, rok szybciej 44
  • Obecność na Mszy niedzielnej (liczona 24 października 2010r.) w całej naszej Parafii wyniosła 921 osób (rok szybciej 943) na 3540 wszystkich mieszkańców naszej Parafii jest to 26,3%. Komunię św. tego dnia przyjęło 366 osób (prawie o 100 mniej niż w poprzednim roku) – to jest 10,3% całej parafii, a 39,7% obecnych tego dnia na Mszy św.
  • Komunii św. przez cały rok zostało w naszej Parafii rozdanych ok. 30 tys. – to jest około 10 Komunii św. przyjętych w ciągu całego roku przez statystycznego parafianina, spośród tych, którzy już mogą przystępować do Komunii

Ocenę, jak to obrazuje stan wiary w naszej Parafii pozostawiamy każdemu z Was. Ale zastanówmy się: jak każdy z nas przeżył obecność Boga w swoim życiu; gdzie jest dla Niego miejsce w naszych sercach? Kto z nas może naprawdę powiedzieć, że wiara i Bóg są moją radością i szczęściem? A to był Rok, w którym mieliśmy świadkami miłości. Jaki wpływ miniony rok wywarł na wiarę Twoją i Twoich bliskich? Ilu mieszkańców naszej Parafii jest wciąż bardzo daleko od Boga i choć czasem może mówią, że są wierzącymi, wcale wiary nie mają, co można łatwo zauważyć podczas wizyty kolędowej. Możemy więc spokojnie spać i mówić, że mnie to nie obchodzi? Przed nami kolejny rok, trzeba więc zmobilizować nasze wysiłki, aby samemu przybliżyć się i innych przyprowadzić do Chrystusa obecnego w Eucharystii, która jest Źródłem łaski i życia – to rok komunii z Bogiem.
4. Na utrzymanie Parafii wydane zostało w minionym, 2010 roku 208.883 zł., na takie inwestycje jak przede wszystkim ocieplanie kościoła (wydaliśmy już 46.488 zł, a uzbierane mamy 48.830 zł.). Przy ocieplaniu również zostały poprawione i oszklone niektóre okna, opierzenia, itp. Ze środków parafialnych częściowo pokryto remont plebanii, ale także nie żałujemy na dekoracje i kwiaty, ale też muszą być środki na podatki do Urzędu Skarbowego, należności wobec Kurii szczecińskiej, zobowiązania wobec naszego Zgromadzenia zakonnego, oraz na bieżące utrzymanie kościoła: światło, ogrzewanie, sprawy kultu (hostie, wino, komunikanty, olej do świec, itp.), środki czystości, jak również utrzymanie Oratorium, które służy dzieciom i młodzieży naszej parafii.
5. Planujemy w tym roku dokończyć ocieplanie całego kościoła i dokonać uszczelnienia okien w prezbiterium, może nawet przez wymianę tych okien. W związku z tym będziemy kontynuować zbiórki na tacę ofiar na remonty w każdą II niedzielę miesiąca – w tym roku przeznaczona właśnie na ten cel (dokończenie ocieplania oraz okna w prezbiterium). Dlatego ponownie apelujemy, aby w te II-gie niedziele miesiąca składać obfitsze ofiary. Już dziś za zrozumienie i każdy wkład serca gorąco dziękujemy.
6. Za wszystkie ofiary na potrzeby parafii oraz na seminarium gorąco dziękujemy.

Top