Goście z parafii we Lwowie-Sichowie

Dzisiaj naszą Parafię odwiedzili goście z Parafii Rzymskokatolickiej we Lwowie-Sichowie, ks. Mariusz Konopka, który jest wikariuszem w Zubrzy koło Lwowa, oraz organista p. Jan. Ks. Mariusz wspólnie z nami się modlił i głosił kazania. Po każdej Mszy Świętej goście zbierali dobrowolne ofiary na budowę kościoła św. Michała Archanioła właśnie tam, skąd pochodzi wielu naszych parafian, bowiem właśnie z tej Parafii w kwietniu 1946 roku przybyli osadnicy do Wielgowa. Przed II Wojną były to dwie małe, podmiejskie Parafie: M.B. Królowej Polski w Sichowie i Św. Michała w Zubrzy. Po wojnie pozostało niewielu Polaków, władze radzieckie Parafie zlikwidowały. Obecnie we Lwowie po latach ateistycznych prześladowań religijnych odradzają się wspólnoty chrześcijańskie. Jedną z sześciu obrządku łacińskiego jest Parafia pod wezwaniem Św. Michała Archanioła na największym osiedlu mieszkaniowym Sichów (ukr. Cuxib) tego prawie milionowego miasta. Kaplica mszalna i probostwo mieszczą się w odrestaurowanym budynku, który powstał jako leśniczówka rodziny Potockich, prawdopodobnie na początku XIX wieku. W czasach Związku Radzieckiego był tu pionierski łagier. Obiekt był zdewastowany i w takim stanie odsprzedany Kościołowi. Po latach prac udało się zakończyć remont dzięki ofiarności Kościoła Polskiego, zwłaszcza śląskiego. Parafia uważana jest za przyszłościową ze względu na rozwój budownictwa oraz dużą liczbę młodych ludzi z nią związanych. Dlatego planowana była budowa Świątyni. Opiekę nad Parafią od początku, tzn. od 1996 roku roztacza Archidiecezja Katowicka. Przy Parafii pracują Siostry Służebniczki Śląskie, prowadząc między innymi ochronkę dla dzieci.

Jeżeli chcesz wspomóc parafię w budowie kościoła, to jest możliwość wpłaty darowizn bezpośrednio na konto budowy:

Rzymskokatolicka Parafia p/w NMP
44-300 Wodzisław Śląski
ul. Kościelna 1
Numer konta: 21 1020 2472 0000 6402 0125 2675
Z dopiskiem: Darowizna na budowę kościoła we Lwowie-Sichowie

Dziękujemy za każdy dar serca.

W galerii zdjęć fotki starego kościoła w Zubrzy i zdjęcia z budowy nowego kościoła i z życia parafii we Lwowie-Sichowie oraz z wizyty w Wielgowie

Zobacz też zdjęcia z pielgrzymki do Lwowa i Zubrzy z czerwca 2009r.

Top