NOWY ROK – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI – 1 I 2012 r.

1. Kościół stawia nam dziś przed oczy Maryję – Matkę Boga – Człowieka; Niewiastę, która otrzymała pełnię błogosławieństwa Bożego. Przez Jej wstawiennictwo prosimy dziś wraz z Ojcem św. o pokój: najpierw w naszych sercach, następnie w naszych domach i rodzinach oraz w Polsce i na całym świecie. W serdecznej modlitwie prosimy dobrego Boga, aby rozdarty wojnami, poraniony konfliktami i terrorem świat zjednoczył się przy Chrystusie, który jest przecież Księciem pokoju. Niech Jego miłość przyniesie wszystkim ludziom i pokój, niech łaska Boga ogarnie serca wszystkich ludzi, a Maryja niech będzie Matką dla wszystkich dzieci Ziemi.

2. Z okazji Nowego 2012 Roku – całej Wspólnocie parafialnej życzymy, aby każdy dzień tego roku był przepełniony Bożą łaską i błogosławieństwem, aby wszystkie, nawet te trudne i beznadziejne sprawy, były rozwiązywane dobrze i mądrze, żeby bezrobotni znaleźli pracę i żeby nie zabrakło sił ani ochoty do uczciwej pracy, a także wysiłku dla duchowego rozwoju. Niech we wszystkich wydarzeniach życia zawsze towarzyszy wam pełna miłości i troski obecność Boga i niech przez was inni tej miłości doświadczają. Jako dzieci jednego Boga dawajmy nieustannie świadectwo, że „Kościół jest naszym domem” – niech hasło tego roku liturgicznego będzie naszym mottem przez cały Nowy Rok.

3. Na początku Nowego Roku przekazujemy informacje dotyczące naszej parafii w minionym 2011 roku:

  • ochrzczonych zostało 32 dzieci, o 6 mniej niż w roku 2010
  • do I Komunii przystąpiło 48 dzieci, a rok wcześniej 29; Niestety większość rodziców nie dba o trwanie dzieci w przyjaźni z Bogiem
  • Bierzmowanie otrzymało 54 młodych osób, gdy rok szybciej 39 osób, ale większość z nich zerwała więź z Bogiem i Kościołem
  • Sakrament małżeństwa zawarło niestety tylko 4 pary, w roku 2010 – 7
  • co miesiąc odwiedzanych z Komunią św. jest ok. 35 chorych
  • pogrzeb katolicki miało 30 osób, rok szybciej aż 55
  • obecność na Mszy niedzielnej (liczona 16 października 2011r.) w całej naszej Parafii wyniosła 885 osób (rok szybciej 921) na 3540 wszystkich mieszkańców naszej Parafii jest to 25%. Komunię św. tego dnia przyjęło 414 osób (o 48 więcej niż w poprzednim roku) – to jest 11,7% całej parafii, a 46,77% obecnych tego dnia na Mszy św.
  • Komunii św. przez cały rok zostało w naszej Parafii rozdanych około 40 tys. – to jest ok. 15 Komunii św. przyjętych w ciągu całego roku przez statystycznego parafianina, którzy już mogą przystępować do Komunii.

Ocenę, jak to obrazuje stan wiary w naszej Parafii pozostawiamy każdemu z Was. Ale zastanówmy się: jak każdy z nas przeżył obecność Boga w swoim życiu; gdzie jest dla Niego miejsce w naszych sercach? Kto z nas może naprawdę powiedzieć, że wiara i Bóg są moją radością i szczęściem? A to był Rok, w którym mieliśmy trwać w komunii z Bogiem. Jaki wpływ miniony rok wywarł na wiarę Twoją i Twoich bliskich? Ilu mieszkańców naszej Parafii jest wciąż bardzo daleko od Boga i choć czasem może mówią, że są wierzącymi, wcale wiary nie mają, co można łatwo zauważyć podczas wizyty kolędowej. Możemy więc spokojnie spać i mówić, że mnie to nie obchodzi? Przed nami kolejny rok, trzeba więc zmobilizować nasze wysiłki, aby samemu przybliżać się i innych przyprowadzić do Chrystusa obecnego w Eucharystii, bo tylko On jest Źródłem łaski i życia. Niech wszyscy doświadczą, że na prawdę „Kościół jest naszym domem”.

4. Na utrzymanie Parafii wydane zostało w minionym, 2011 roku 255.053 zł., na takie inwestycje jak dokończenie ocieplania kościoła i wymianę okien w prezbiterium – wydaliśmy 105.385 zł. Pozostałe środki zostały wydatkowane na: bieżące utrzymanie kościoła: światło, ogrzewanie, sprawy kultu (hostie, wino, komunikanty, olej do świec, itp.), środki czystości, nie żałujemy też na dekoracje i kwiaty, ale też na podatek do Urzędu Skarbowego (niektórzy twierdzą, że księżą nie płacą podatków, co jest nieprawdą, bo płacimy), na należności wobec Kurii szczecińskiej, zobowiązania wobec naszego Zgromadzenia zakonnego, na seminarium, oraz na utrzymanie Oratorium, które służy dzieciom i młodzieży Wielgowa.

5. W tym roku planujemy zrobić chodnik przed wejściem głównym do kościoła (jeśli zbierzemy odpowiednią ilość środków). W związku z tym będziemy kontynuować zbiórki na tacę ofiar na remonty w każdą II niedzielę miesiąca – czyli również za tydzień jest II niedziela stycznia. Dlatego ponownie apelujemy, aby w te II-gie niedziele miesiąca składać obfitsze ofiary. Już dziś za zrozumienie i każdy wkład serca gorąco dziękujemy.

6. W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. W tradycji tego święta jest poświęcenie kadzidła i kredy, które zabieramy do domu, aby zapach kadzidła był świadectwem czci oddawanej Bogu, a znak kredy na drzwiach niech dowodzi, że mieszka tam rodzina katolicka. Po każdej Mszy św. można zabrać do domu wodę święconą, poświęconą kredę i kadzidło – ale już dziś prosimy, aby brać tylko jedno opakowanie na rodzinę. W Trzech Króli Msze św. jak w każdą niedzielę. Pamiętajmy, że jest to jedno z najstarszych, najważniejszych i największych świąt katolickich, a nieobecność na Mszy św. tego dnia jest grzechem. Tego dnia są również zbierane do puszek dobrowolne ofiary na pomoc polskim misjonarzom. Już dziś Bóg zapłać za wszelką życzliwość.

7. W Trzech Króli przypada też I piątek – zachęcamy wszystkich do spowiedzi (będzie na każdej mszy św. i Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Odwiedziny chorych z racji kolędy będą dopiero w lutym.

8. Trwają wizyty kolędowe, dlatego pragniemy przypomnieć, że jako kapłani chcemy odwiedzić wszystkie rodziny i liczymy na otwarcie i życzliwość. Na wizytę kolędową należy w mieszkaniu przygotować stół nakryty białym obrusem, na stole krzyż, zapalone świece, wodę święconą i kropidło, a także Pismo św. oraz zeszyty do religii dzieci i młodzieży (lub zaświadczenie od katechety o uczęszczaniu na religię). Rodzina, w miarę możliwości, powinna być obecna w komplecie, a gospodarz domu powinien wyjść po księdza. Przypominamy, żeby wszędzie i wszystkie psy były pozamykane, bo w takiej sytuacji ksiądz ominie mieszkanie lub posesję. Kolędę rozpoczynamy zwykle od 16.00, a w sobotę od 10.00. Niech zarówno dla księży jak i każdej rodziny będzie to okazja do zbliżenia i wzajemnego zrozumienia. W kościele jest do dyspozycji woda święcona do wzięcia w godzinach, kiedy kościół jest otwarty (pół godziny przed Mszą – w dni kolędowe Msza św. jest tylko o 9.00, a w soboty również o 18.00). Podczas całej kolędy kancelaria parafialna jest czynna tylko w soboty od 8.30 do 9.30.

ROZKŁAD KOLĘDY NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ JEST NASTĘPUJĄCY:

PONIEDZIAŁEK – 2 I
Sokołowskiego + Szpital Zdunowo; Osada leśna: Św. Huberta i Sokolników

WTOREK – 3 I
Borowa, Bryczkowskiego; Urodzajna i Tatarakowa

ŚRODA – 4 I
Borsucza, Stokrotki, Dzikiej Róży; Cyprysowa, (Czerwonych Maków) i Wilgi

CZWARTEK – 5 I
Jarząbków, Śpiewna, Melisy, Fiołkowa i Tulipanowa

PIĄTEK – 6 I
UROCZ. OBJAWIENIA PAŃSKIEGO – KOLĘDY NIE MA

SOBOTA – 7 I
Niedźwiedź

9. Już za 2 tygodnie zaczynają się ferie. W Oratorium organizujemy jeden turnus półkolonii (w I. tygodniu ferii). Koszt turnusu wynosi 130 zł. Zapisy i odbiór kart tylko u wychowawców w Oratorium, a miejsc jest tylko 40.

10. Za wszystkie ofiary na potrzeby parafii oraz na seminarium gorąco dziękujemy.

11. W minionym tygodniu na wieczny spoczynek odprowadziliśmy ś.p. Katarzynę Południak, lat 99, z ul. Drwali. Wieczny odpoczynek…

Intencje Mszalne 2 – 8 stycznia 2012r

PONIEDZIAŁEK – 2. 01. 2012r.
900 1.

WTOREK – 3. 01. 2012r.
900 1. + Genowefa Rosa (rocz. śm.)

ŚRODA – 4. 01. 2012r.
900 1. Za zmarłych z wypominek rocznych

CZWARTEK – 5. 01. 2012r.
900 1. o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, zwł. z naszej Parafii
.
PIĄTEK – 6. 01. 2012r. – UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
800 1. + Maria Serbinowicz (15 r. śm.)
2. w int. Parafian
1000 ++ Lucyna i z rodziny
1130 + Zofia Łężna (11 r. śm.)
1300 + Bernard flizikowski (11 r. śm.)
1800 ++ Stanisława (k) Masztalerz (5 r. śm.) i z rodziny Masztalerz

SOBOTA – 7. 01. 2012r. – Sylwestra
900
1800 1. Dziękczynna – z prośbą o Boże błogosł. dla Elżbiety i Wojciecha w 30 rocz. ślubu
2. + Roman Głowacki – od uczestników pogrzebu

NIEDZIELA – 8. 01. 2012r. – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
800 1. ++ Anna, Dominik, Tadeusz i z rodziny Kucharskich
2. W int. Parafian
1000 + Marian Szyszko (30 r. śm.)
1130 ++ Lucjan i Gertruda
1300 + Władysław Cieślewicz (1 r. śm.)
1800 ++ Elżbieta i jej rodzice

Top