Fotograficzne Warsztaty Medialne w Pile

Grupa Medialna młodzieży salezjańskiej powoli nabiera realnego kształtu. O tym, jak ważne są nowoczesne metody i środki dotarcia z ewangelizacją do jak najszerszego grona odbiorców nie trzeba nikogo przekonywać. Nie od dziś także wiadomo, że jedno zdjęcie, potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów – szczególnie, gdy jest przygotowane i przedstawione „od podstaw” w sposób profesjonalny. Właśnie fotografia była tematem kolejnych Warsztatów Medialnych jakie w dniach 2-4 marca odbyły się w Pile. W Warsztatach wzięło udział 33 reprezentantów Piły, Rumii, Szczecina, Wielgowa i Rzepczyna. Podczas trwania Warsztatów oczywiście nie mogło zabraknąć Eucharystii. Każdy dzień rozpoczynał i kończył się modlitwą.

Stosowne, a przede wszystkim odpowiednie zachowanie się w każdym miejscu i czasie dotyczy nas wszystkich. Są jednak miejsca, w których nie tylko zachowanie się, ale nawet ubiór jest traktowane w sposób szczególny. Szczególne warunki zachowania się dotyczą fotografów i kamerzystów, którzy z racji wykonywania swoich czynności pracują w miejscu, które dla wielu ludzi jest miejscem świętym, czyli w kościele. Nie wszyscy fotografowie i kamerzyści jednak o tym wiedzą. Niestety, dla wielu z nich jest to tylko jedno z miejsc zarobkowania. Episkopat polski zauważył te nieprawidłowości i wydał „Wskazania komisji episkopatu polski ds. Liturgii i duszpasterstwa liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii”. Odpowiednie zachowanie się podczas uroczystości kościelnych oraz niektóre aspekty prawne dotyczące publikowania zdjęć były tematem pierwszego dnia Warsztatów. Zajęcia prowadził ks. Paweł Żurawiński, który przyjechał wraz z ks. Adamem Piotrowskim z Bydgoszczy. W profesjonalny sposób przedstawił główne warunki i zachowania, do których każdy fotograf i operator kamery musi się dostosować podczas uroczystości kościelnych. Cóż, dobry fotograf to fotograf niewidoczny i nie zwracający na siebie uwagi, a przede wszystkim nie rozpraszający zarówno zgromadzonych wiernych, jak i kapłana. Ważne są też określone zachowania się fotografów podczas liturgii. Kościół nie jest placem zabaw, czy lasem i trzeba podobnie jak Pan Bóg działać w ciszy i skupieniu, aby nie zatracić tego, co jest najważniejsze podczas liturgii. Wykład był ilustrowany audiowizualnymi wypowiedziami księży. Na pewno przedstawiony materiał w znaczący sposób pomoże wszystkim uczestnikom Warsztatów w codziennej pracy z aparatem w kościele.

Dzień drugi to sprawy warsztatu fotografa, czyli podstawy i aspekty bardziej zaawansowane w fotografii. Zajęcia prowadził p. Szymon Cieślar, red. naczelny miesięcznika „W naszej rodzinie” i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Podstawy obsługi aparatów fotograficznych i podstawowe pojęcia z fotografii przydadzą się każdemu, nawet jeżeli są tylko przypomnieniem posiadanych wiadomości. Oprócz podstaw były poruszane też tematy bardziej zaawansowane. Nie mogło zabraknąć też zajęć praktycznych i zadań tematycznych. Zapoznanie się z profesjonalnym oświetleniowym sprzętem studyjnym oraz wypróbowanie jego działania „na własnej skórze” stanowiło bardzo ciekawe doświadczenie. Dla wielu uczestników było to pierwsze zetknięcie się z takimi urządzeniami. Bardzo dobrą szkołą było omawianie na bieżąco prac uczestników i przedstawianie błędów jakie zostały w nich popełnione. Pan Szymon chętnie odpowiadał na wszystkie pytania i wątpliwości uczestników. Oczywiście nie wszystkie tematy mogły być zgłębione do końca, człowiek uczy się przez całe życie i tyle też musiały by trwać Warsztaty. Podczas zajęć zostały wybrane najlepsze prace, a po wywołaniu na papier będą przedstawione w formie wystawy. Powstała też prezentacja, którą można pobrać i obejrzeć na własnym komputerze.

Trzeci dzień obejmował omówienie Warsztatów, oraz wręczenie oficjalnych upoważnień dla uczestników do wykonywania fotografii podczas celebracji liturgicznych na terenie Inspektorii Pilskiej.

Serdeczne podziękowania dla ks. Przemka Cholewy za zorganizowanie i przeprowadzenie Warsztatów, opiekę i Eucharystię, dla ks. Pawła Żurawińskiego, ks. Adama Piotrowskiego i p. Szymona Cieślara za wykłady, dla ks. Adama Piekarzewskiego za pomoc w Oratorium, dla ks. Michała Tomczaka za pomoc w kaplicy i miejscu zakwaterowania, dla Zbyszka Klipo za poświęcony dla nas czas, oraz wszystkim, dzięki którym te Warsztaty mogły się odbyć. Na pewno każdy uczestnik skorzystał z Warsztatów i poszerzył swoją wiedzę. Dla wszystkich było to też kolejne doświadczenie związane z rozwijaniem swoich zainteresowań i umiejętności w dziedzinie fotografii. Teraz czas na praktyczne wykorzystanie w życiu tego, co dało uczestnictwo w tych Warsztatach. Myślę, że nikt z uczestników nie zawiedzie zaufania jakim zostaliśmy obdarzeni przez ks. Inspektora Marka Chmielewskiego, który swoim podpisem na upoważnieniu potwierdził zdobyte wiadomości.

Do pobrania Prezentacja

Zapraszam do galerii zdjęć

Top