NOWY ROK – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI – 1 I 2013 r.

1. Kościół stawia nam dziś przed oczy Maryję – Matkę Boga – Człowieka; Niewiastę, która otrzymała pełnię błogosławieństwa Bożego. Przez Jej wstawiennictwo prosimy dziś wraz z Ojcem św. o pokój: najpierw w naszych sercach, następnie w naszych domach i rodzinach oraz w Polsce i na całym świecie. W serdecznej modlitwie prosimy dobrego Boga, aby rozdarty wojnami, poraniony konfliktami i terrorem świat zjednoczył się przy Chrystusie, który jest przecież Księciem pokoju. Niech Jego miłość przyniesie wszystkim ludziom i pokój, niech łaska Boga ogarnie serca wszystkich ludzi, a Maryja niech będzie Matką dla wszystkich dzieci Ziemi.

2. Z okazji Nowego 2013 Roku – całej Wspólnocie parafialnej życzymy, aby każdy dzień tego roku był przepełniony Bożą łaską i błogosławieństwem, aby wszystkie, nawet te trudne i beznadziejne sprawy, były rozwiązywane dobrze i mądrze, żeby bezrobotni znaleźli pracę i żeby nie zabrakło sił ani ochoty do uczciwej pracy, a także wysiłku dla duchowego rozwoju. Niech we wszystkich wydarzeniach życia zawsze towarzyszy wam pełna miłości i troski obecność Boga i niech przez was inni tej miłości doświadczają. Niech coraz mocniejsza wiara będzie motywacją wszystkich waszych poczynań.

3. Na początku Nowego Roku przekazujemy informacje dotyczące naszej parafii w minionym roku:

  • W 2012 roku zostało ochrzczonych 22 dzieci, o 11 mniej niż w roku 2011
  • Do I Komunii przystąpiło 33 dzieci, a rok wcześniej 48
  • Bierzmowanie otrzymało 30 młodych osób, gdy rok szybciej 54 osób, ale większość z nich zdradziła przyjaźń z Bogiem i zerwała więź Kościołem
  • Sakrament małżeństwa zawarło tylko 9 par, choć to więcej niż w roku 2011 – wtedy ich było 4
  • Co miesiąc odwiedzanych z Komunią św. jest ok. 36 chorych
  • Pogrzeb katolicki miało 36 osób, rok szybciej 30
  • Obecność na Mszy niedzielnej (liczona 21 października 2012r.) w naszej Parafii wyniosła 862 osób na około 3200 mieszkańców naszej Parafii (ubył nam Niedźwiedź z około 360 mieszkańcami) i jest to 26,9%. Komunię św. tego dnia przyjęło 335 osób – to jest 10,5% całej parafii, a 38,9% obecnych tego dnia na Mszy św.
  • Komunii św. przez cały rok zostało w naszej Parafii rozdanych około 30 tys. – to jest około 10 Komunii św. przyjętych w ciągu całego roku przez statystycznego parafianina, spośród tych, którzy już mogą przystępować do Komunii. Przez dni świąteczne od 23 – 26 grudnia rozdaliśmy około 3 tys. Komunii św.

Ocenę, jak to obrazuje stan wiary w naszej Parafii pozostawiamy każdemu z Was. Ale zastanówmy się: jak każdy z nas przeżył obecność Boga w swoim życiu; gdzie jest dla Niego miejsce w naszych sercach? Kto z nas może naprawdę powiedzieć, że wiara i Bóg są moją radością i szczęściem? A to był Rok, w którym mieliśmy zaświadczyć, że Kościół jest naszym domem. Jaki wpływ miniony rok wywarł na wiarę Twoją i Twoich bliskich? Ilu mieszkańców naszej Parafii jest wciąż bardzo daleko od Boga i choć czasem może mówią, że są wierzącymi, wcale wiary nie mają, co można łatwo zauważyć podczas wizyty kolędowej. Możemy więc spokojnie spać i mówić, że mnie to nie obchodzi? Przed nami kolejny rok – ROK WIARY, trzeba więc zmobilizować siły duchowe, aby samemu przybliżyć się i innych przyprowadzić do Chrystusa obecnego w Eucharystii, która jest Źródłem łaski i życia.

4. Na utrzymanie Parafii wydane zostało w minionym, 2012 roku prawie 200 tys. zł., na inwestycje takie jak chodnik wokół naszego kościoła (wydaliśmy ok. 50 tys. zł.). Ze środków parafialnych płacimy podatki do Urzędu Skarbowego, należności wobec Kurii Szczecińskiej, zobowiązania wobec Zgromadzenia Salezjańskiego, którego jako zakonnicy jesteśmy członkami, oraz na bieżące utrzymanie kościoła: światło, ogrzewanie, sprawy kultu (hostie, wino, komunikanty, olej do świec, itp.), środki czystości, ale także nie żałujemy na dekoracje i kwiaty. Parafia musi również utrzymać budynek Oratorium, które służy dzieciom i młodzieży, a także częściowo pokrywane jest utrzymanie plebanii.

5. Planujemy w tym roku zadbać o jakość naszych kościelnych organów – wymagana jest wymiana miechów, a także myślimy, aby było cieplej, gdy siadamy w ławkach. W związku z tym będziemy kontynuować zbiórki na tacę ofiar na remonty w każdą II niedzielę miesiąca. Dlatego apelujemy, aby w te II-gie niedziele miesiąca składać obfitsze ofiary. Już dziś za zrozumienie i każdy wkład serca gorąco dziękujemy.

6. Za wszystkie ofiary na potrzeby parafii oraz na seminarium gorąco dziękujemy.

7. Do wieczności odeszła śp. Regina Próchnicka – Toruń, lat 75, z ul. Łowczych. Wieczny odpoczynek…

Top