Niedziela Palmowa – 24.03.2013 r.

1. Dziś jest Niedziela Palmowa – na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Warto postawić sobie pytanie: czy ja wychodzę na spotkanie z Bogiem, który przychodzi mnie zbawić?

2. Gorzkie Żale z nauką pasyjną dziś o godz. 17.15, podczas których zbierana jest taca na kwiaty do Bożego grobu.

3. Choć Uroczystość Zwiastowania Pańskiego powinna być jutro, to ze względu na Wielki Tydzień i później Oktawę Wielkanocy liturgicznie jest przesunięta na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia, to już od dziś możemy przygotowywać się do Dnia Świętości Życia. Każdy może przemodlić decyzję o podjęciu duchowej adopcji dziecka poczętego, dlatego na stolikach z tyłu kościoła już dziś są wyłożone deklaracje i formuły przyrzeczenia duchowej adopcji oraz gazetki informacyjne o wartości i świętości każdego poczętego życia. Uroczyście będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego w Uroczystość Zwiastowania NMP – 8 kwietnia (poniedziałek) na Mszy św. o 18.00.

4. Dziś są rozprowadzane tzw. Chlebki Miłości Caritas (minimalna ofiara to 3 zł.), które przyniesione do poświęcenia w Wielką Sobotę, powinny trafić na śniadanie wielkanocne w rodzinie do wspólnego łamania się (jak opłatkiem). Sprzedawane są też baranki i świece wielkanocne. Chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii rozprowadzają też stroiki świąteczne. Serdecznie polecamy.

5. W poniedziałek, wtorek i środę – od 19.00 zapraszamy młodzież oraz chętnych dorosłych do pomocy w przygotowaniu tzw. ciemnicy i grobu Pańskiego.

6. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna tylko w środę, potem nie załatwiamy żadnych spraw (z wyjątkiem pogrzebowych).

7. W Wielki Piątek – od rana odwiedzimy tych chorych, którzy zostaną zgłoszeni do przyjęcia sakramentów święty tylko z okazji świąt. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii.

8. Dziś rozpoczyna się WIELKI TYDZIEŃ. Dla chrześcijan, najważniejszym wydarzeniem jest PASCHA CHRYSTUSA – Jego przejście ze śmierci do życia – z hańby krzyża i śmierci do uwielbienia i chwały przez zmartwychwstanie. Nasza Pascha jest włączeniem się w Misterium Paschalne Chrystusa, które przeżywać możemy w te dni nazywane przez Kościół Świętym TRIDUUM PASCHALNYM. Każdy chrześcijanin powinien włączyć się w sposób szczególny w Misterium naszego zbawienia, czyli Tajemnicę tych dni, które nie tylko przypominają, ale dają prawdziwe uczestnictwo w najważniejszych i największych wydarzeniach historii świata. Nie może zabraknąć żadnego człowieka, który prawdziwie wierzy w zbawienie dokonane dla nas przez Jezusa Chrystusa. Tym bardziej w Roku Wiary udział w Świętym Triduum Paschalnym niech będzie sprawą honoru dla każdego chrześcijanina. Prawdziwe święta zaczynają się już w Wielki Czwartek.

wyliczanka1 WIELKI CZWARTEK to dzień Ostatniej Wieczerzy, Modlitwy w Ogrójcu i pojmania Jezusa, to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia podczas Mszy św. na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia – w dzień święta Eucharystii, Komunia św. będzie rozdawana pod dwiema postaciami, czyli Ciało i Krew Chrystusa.

wyliczanka1 WIELKI PIĄTEK jest dniem męki i śmierci Chrystusa, a w Liturgii Kościoła jest to jedyny dzień, kiedy nie odprawia się Mszy św., ale Liturgię Słowa i adorację Krzyża. Jest to dzień ścisłego postu jako odpowiedź na najwyższą ofiarę Chrystusa złożoną na krzyżu. Tego dnia rozpoczynamy Nowennę do Bożego Miłosierdzia.

wyliczanka1 W WIELKĄ SOBOTĘ nie chodzi jedynie o poświęcenie pokarmów, ale przede wszystkim o przeżycie tajemnicy naszego odrodzenia i powstania do nowego życia. Elementami Liturgii Wigilii Paschalnej, które o tym wyraźnie mówią jest: poświęcenie ognia i płonąca świeca paschału, rozświetlenie kościoła płomieniem świec, poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu. Te wszystkie symbole i znaki liturgiczne są po to, aby w nich odkrywać nowe życie nam ofiarowane w Chrystusie i przyjmować dar miłości Boga i Jego zbawienie.
Zapraszamy więc do wspólnego i głębokiego przeżywania Wielkiego Tygodnia, który w naszej Parafii będzie miał następujący przebieg

9. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień proszę sprawdzić w gablocie lub na stronie parafialnej w internecie.

10. Do wieczności odeszły: śp. Janina Malczewska, lat 89, z ul. Śpiewnej. Jej pogrzeb będzie jutro o 14.00, oraz Irena Szymańska, lat 86, z ul. Bałtyckiej. Jej pogrzeb będzie we wtorek o 14.00. Wieczny odpoczynek…

Intencje Mszalne 25 – 1 kwietnia 2013 r.

WIELKI PONIEDZIAŁEK – 25. 03.
900 o potrzebne łaski dla kapłanów pracujących w naszej Parafii – od IV Róży
1800 1. + Ks. Kazimierz Lewandowski (2 r. śm.)
2. ++ Katarzyna, Franciszek i Władysław Południak
3. + Kazimierz Łężny

WIELKI WTOREK – 26. 03.
900 o nawrócenie grzeszników – od IV Róży
1800 1.

WIELKA ŚRODA – 27. 03.
900
1800 1. + Wanda Jankowska (4 r. śm.)
2. + Łucja Borowicz – od uczestników pogrzebu

WIELKI CZWARTEK – 28. 03.
1800 intencje osobiste kapłanów
WIELKI PIĄTEK – 29. 03.
1800 LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

WIELKA SOBOTA – 30. 03.
1900 1. O zdrowie i Boże błog. dla Księży pracujących w naszej Parafii
2. o zdrowie i Boże błog. dla Mariana

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31. 03.
630 W int. wszystkich Parafian
1000 + Maria Chrzanowska – od siostry i brata
1130 ++ Tadeusz Makuchowski, Maria i Józef Szyndlarewicz
1300 Dziękczynna z prośb. O błogosław. dla rodziny i szczęśliwe rozwiązanie
1800 ++ Stanisław Martyniak (1 r. śm.), Helena i rodzeństwo

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 1. 04.
800 1. ++ z rodziny Konopczaków
2. ++ Maria, Rozalia, Jelena, Jan, Maria i Jan
1000 ++ Miaria i marek Tokarscy i Aniela Tarasek
1130 + Piotr Mazurkiewicz (3 r. śm.)
1300 ++ Janina i Bronisław Koler
1800

Top