Polecamy

Cristiada„Cristiada” w reżyserii Deana Wrighta to najdroższa produkcja w historii kina meksykańskiego z gwiazdorską obsadą (m.in. Andy Garcia, Eva Longoria i Peter O’Toole). Film opowiada o powstaniu meksykańskich katolików nazywanym Cristiadą (Krucjatą) przeciwko ateistycznej tyranii rewolucyjnych władz Meksyku w latach 1926–1929.
„Cristiada” jest filmem bardzo potrzebnym i wartościowym. Wiele scen zachwyca i porusza serce. Film wbija również szpilę w lewicową propagandę, która zawsze uświęca wszelkiej maści socjalistów, i demonizuje chrześcijan. Jednocześnie jest to film nierówny, niespójny gatunkowo i drażniąco patetyczny.

„Cristiada” jest reklamowana w Polsce jako film, którego boi się cały świat. Obraz miał wielkie problemy z dystrybucją na całym świecie. Producent filmu Pablo Jose Barroso mówił, że żaden znaczący dystrybutor nie chciał wprowadzić filmu do kin, tłumacząc to widmem finansowej klapy, mimo tego, że znakomicie sprzedał się on w Meksyku. Wiele środowisk katolickich utrzymuje, że problemy filmu wynikają z jego niepoprawnej politycznie treści. „Cristiada” przedstawia bowiem w bohaterskim świetle prześladowanych przez lewicowy reżim katolików. Czy można podejrzewać, że to było głównym powodem odrzucenia filmu?
Obsadzie „Cristiady” przewodzi Andy Garcia, odgrywający rolę generała Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który przyglądając się z żoną (Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej, wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę. Jednakże wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia. Zmienia bandę prześladowanych za wiarę, nieudolnych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce z wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Plutarco Callesem (nazywanym „antychrystem”), ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość.

Film można obejrzeć w kinie Helios Outlet Park na osiedlu Słonecznym.

Zobacz zwiastun:

Top