Wycieczka do Glinnej

Poniemiecki cmentarz katolicki w GlinnejMaj i ładna pogoda sprzyja poznawaniu okolic i organizowaniu wycieczek w ciekawe miejsca. Piątego maja wybraliśmy się na wycieczkę do Glinnej na Cmentarz Żołnierzy Niemieckich poległych w czasie I i II wojny. Trasa wiodła między innymi przez Mazurkowo. Jest to dawna leśniczówka obecnie należąca do ul. Sennej w Płoni. Leśniczówka Mazurkowo jest ciekawym miejscem historycznym. Kiedyś było to miejsce odpoczynku znanych osobistości niemieckich, którzy urządzali tutaj polowania. Każdy z nich pozostawiał po sobie jakąś pamiątkę. Po wojnie leśniczówka zwana była Leśniczówką Bukowo. Obok zabudowań rosną wspaniałe żywotniki posadzone w kręgach, objęte ochroną jako pomniki przyrody. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy dalej w stronę Leśniczówki Kołówko, a następnie do Glinnej. Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Glinnej to jedno z 13 miejsc w Polsce do którego przenoszone są szczątki ekshumowanych żołnierzy niemieckich z pobliskich regionów. Obecnie znajduje się tutaj około 5000 mogił.
Odwiedziliśmy jeszcze dwa poniemieckie cmentarze w Glinnej. Były to cmentarze: ewangelicki zlikwidowany w latach 90-tych i katolicki z zachowanymi do dzisiaj kilkoma nagrobkami.
Droga powrotna wiodła przez miejscowość Glinna, gdzie posililiśmy się pysznymi lodami ufundowanymi przez ks. Adama. Dziękujemy!!! Nie zabrakło modlitwy do NMP, wspólnie odmówiliśmy Litanię do NMP przy kaplicy w Glinnej. Następny przystanek to Dobropole, gdzie udało się odwiedzić kościół pw. Podwyższenia Krzyża wybudowany w 1863 roku. Z Dobropola drogą poprzez Osetne Pole, Jezierzyce i Płonię dotarliśmy do domu.

Chociaż cała trasa wycieczki wiodła cały czas pod górę, po piachu i szyszkach to wszyscy wrócili zadowoleni.
W galerii zdjęć parę fotek.

Top