NOWY ROK – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI – 1 I 2014 r.

1. Kościół stawia nam dziś przed oczy Maryję – Matkę Boga – Człowieka; Niewiastę, która otrzymała pełnię błogosławieństwa Bożego. Przez Jej wstawiennictwo prosimy dziś wraz z Ojcem św. o pokój: najpierw w naszych sercach, następnie w naszych domach i rodzinach oraz w Polsce i na całym świecie. W serdecznej modlitwie prosimy dobrego Boga, aby rozdarty wojnami, poraniony konfliktami i terrorem świat zjednoczył się przy Chrystusie, który jest przecież Księciem pokoju. Niech Jego miłość przyniesie wszystkim ludziom i pokój, niech łaska Boga ogarnie serca wszystkich ludzi, a Maryja niech będzie Matką dla wszystkich dzieci Ziemi.

2. Z okazji Nowego 2014 Roku – całej Wspólnocie parafialnej oraz gościom życzymy, aby każdy dzień tego roku był przepełniony Bożą łaską, mocą i błogosławieństwem, aby wszystkie, nawet te trudne i beznadziejne sprawy, były rozwiązywane dobrze i mądrze, żeby nikomu nie zabrakło sił ani ochoty do uczciwej pracy, a także wysiłku dla duchowego rozwoju. Niech we wszystkich wydarzeniach życia zawsze towarzyszy wam pełna miłości i troski obecność Boga i niech przez was inni tej miłości doświadczają. Niech coraz mocniejsza wiara będzie motywacją wszystkich waszych poczynań.

3. Na początku Nowego Roku pragniemy przekazać informacje dotyczące naszej Parafii w minionym roku:
– W 2013 roku zostało ochrzczonych 21 dzieci, o 1 mniej niż w roku 2012;
– I Komunię przyjęło 42 dzieci, a rok wcześniej 33;
– Bierzmowanie otrzymało 61 młodych osób z klas II i III gimnazjum, ale niestety większość z nich zrezygnowała z przyjaźni z Bogiem i zerwała więź Kościołem;
– Sakrament małżeństwa zawarło tylko 5 par, o 4 mniej niż w roku 2012 – wtedy ich było 9;
– Co miesiąc odwiedzanych z Komunią św. jest ok. 35 chorych;
– Pogrzeb katolicki miało wyjątkowo dużo osób, bo aż 45, gdy rok szybciej – 36;
– Obecność na Mszy niedzielnej (liczona 20 października 2013r.) w naszej Parafii wyniosła 795 osób na około 3800 mieszkańców naszej Parafii i jest to prawie 21% wszystkich mieszkańców Parafii (rok szybciej było prawie 27%). Komunię św. tego dnia przyjęło 422 osoby (o 67 więcej niż przed rokiem) – to jest 11% całej parafii, a ponad 53% obecnych tego dnia na Mszy św.; Jeśli chodzi o Komunię św. – to widać wyraźną poprawę świadomości duchowej wiernych.
– Komunii św. przez cały rok zostało w naszej Parafii rozdanych ponad 30 tys. – to jest około 12 Komunii św. przyjętych w ciągu całego roku przez statystycznego parafianina, odliczając dzieci, które jeszcze nie mogą przyjmować Komunii św. oraz 30% mieszkańców (tyle rodzin nie przyjmuje kolędy), którzy albo są innego wyznania, albo w ogóle się nie z Kościołem Katolickim nie utożsamiają i nie mają z wiarą nic wspólnego. Przez dni świąteczne od 22 – 29 grudnia rozdaliśmy ponad 3 tys. Komunii św. (10% całego roku)
Ocenę, jak to obrazuje stan wiary w naszej Parafii pozostawiamy każdemu z Was. Ale zastanówmy się: jak każdy z nas przeżył obecność Boga w swoim życiu; gdzie jest dla Niego miejsce w naszych sercach? Kto z nas może naprawdę powiedzieć, że wiara i Bóg są radością i szczęściem mojego życia? A to był Rok Wiary. Jaki wpływ miniony rok wywarł na wiarę Twoją i Twoich bliskich? Ilu mieszkańców naszej Parafii jest wciąż bardzo daleko od Boga i choć czasem może mówią, że są wierzącymi, wcale wiary nie mają, co można łatwo zauważyć podczas wizyty kolędowej nawet u tych, którzy nas wpuszczają do swojego domu. Możemy więc spokojnie spać i mówić, że mnie to nie obchodzi? Przed nami kolejny rok, trzeba więc zmobilizować siły duchowe, aby samemu przybliżyć się i innych przyprowadzić do Chrystusa obecnego w Eucharystii, która jest Źródłem łaski i życia, abyśmy z serca i szczerze mogli wyznawać: Wierzę w Syna Bożego.

4. Na utrzymanie Parafii wydane zostało w minionym, 2013 roku ponad 220 tys. zł., z czego prawie połowa to wpływy z tac niedzielnych i świątecznych). Na remonty i drobne inwestycje (wydaliśmy ok. 30 tys. zł.). Ze środków parafialnych płacimy (ok. 50 tys. zł.) podatki do Urzędu Skarbowego, należności wobec Kurii Szczecińskiej, zobowiązania wobec Zgromadzenia Salezjańskiego, którego jako zakonnicy jesteśmy członkami, na seminarium salezjańskie oraz diecezjalne w Szczecinie. Reszta środków idzie na bieżące utrzymanie kościoła: światło, ogrzewanie, sprawy kultu (hostie, wino, komunikanty, olej do świec, itp.), środki czystości, ale także nie żałujemy na dekoracje i kwiaty. Parafia musi również utrzymać Oratorium (media i remonty), które służy dzieciom i młodzieży, a także częściowo pokrywane jest utrzymanie plebanii.

5. Plany? Wciąż zbieramy środki na nasze kościelne organy, ale też coraz częściej słyszymy apele o konfesjonał dla słabiej słyszących. W związku z tym będziemy kontynuować zbiórki na tacę ofiar na remonty w każdą II niedzielę miesiąca. Dlatego apelujemy, aby w te II-gie niedziele miesiąca składać obfitsze ofiary. Już dziś za zrozumienie i każdy wkład serca gorąco dziękujemy.

6. W najbliższą niedzielę – 5 stycznia – zapraszamy na godz. 16.00 do Oratorium na kolędowanie wszystkie chętne rodziny. Po kolędowaniu zapraszamy na wspólną Mszę św. o 18.00 w kościele.

7. Za wszystkie ofiary na potrzeby parafii oraz na seminarium gorąco dziękujemy.

Top