VI Niedziela Zwykła

* Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Chorego. Starajmy się pomagać ludziom chorym, samotnym nie tylko przez modlitwę, ale także przez konkretne dzieła miłości. Pamiętajmy o słowach Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

* Witamy i gościmy dziś wśród nas Ks. Jacka Brakowskiego, który swoje historyczne poszukiwania uwieńczył książką, jako redaktor, nt. 60 lat pracy salezjanów na Ziemiach Zachodnich. Przed kościołem jest możliwość zapoznania się z tą pozycją i nabycia jej.

* W pierwszym tygodniu ferii nasze Oratorium organizowało Półkolonie dla dzieci. Uczestniczyło w nich ok. 40 dzieci, program był bardzo bogaty. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się i efektywnie pomagali w tak sprawnym przeprowadzeniu półkolonii.

* 14 lutego obchodzimy święto świętych Cyryla i Metodego. Byli oni braćmi, pochodzili z Salonik w dzisiejszej Grecji, gdzie żyło wówczas wielu Słowian. Bracia poznali ich język i kulturę, co ułatwiło im zaszczepienie chrześcijaństwa wśród Słowian, podczas podejmowanych licznych wypraw misyjnych. Ze względu na zasługi Cyryla i Metodego Jan Paweł II ogłosił ich obok św. Benedykta współpatronami Europy, przypominając, że kontynent, aby harmonijnie się rozwijać, potrzebuje „oddychać oboma płucami: wschodnim i zachodnim”. Jest to też dzień modlitw za narody słowiańskie.

* Tego samego dnia, 14 lutego, tradycja wspomina św. Walentego, kapłana i męczennika (+269). Początkowo był patronem epileptyków, z czasem uznany też został za patrona zakochanych. Tradycja ta przyjęła się z Ameryce Północnej i stamtąd powróciła na kontynent Europejski, znajdując naśladowców. Doszły do tego także czynniki ekonomiczne. Skoro mamy z tym nie zawsze korzystnym zjawiskiem do czynienia także w Polsce, nadajmy mu bardziej chrześcijański charakter. Przypomnijmy zakochanym, że czas tzw. „chodzenia ze sobą”, czy narzeczeństwa, jest pięknym okresem danym po to , by jak najlepiej się poznać, okazywać sobie miłość, ale nie na płaszczyźnie erotycznej, zastrzeżonej dla małżeństwa. Przeżyty w czystości okres narzeczeństwa jest dobrą inwestycją w późniejsze małżeństwo; warto o tę łaskę się modlić.

* W najbliższą środę zapraszamy do Oratorium dzieci na zabawę Walentynkową, a w czwartek po południu na niespodzianki (zabawy i pączki).

* Rodzicom dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej przypominamy, że w najbliższą niedzielę po Mszy św. o 11.30 będzie poświęcenie świec.

* W środę 14 lutego, o godz. 7.00 sprawowana będzie Msza św. za Ks. Kan. Mieczysława Bryczkowskiego w 60 rocznicę śmierci. Wszystkich parafian serdecznie na tą Mszę św. zapraszamy.

Top