Adwent – Radosny czas oczekiwania…

„Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!”.
Mk 13,33-37

‚Uważajcie, czuwajcie’ – to pierwsze słowa, które Jezus kieruje do mnie na początku Adwentu. Mogę je przyjąć jako duchowy program. Bez uwagi serca i wewnętrznego czuwania życie duchowe staje się płytkie i chaotyczne.
Poproszę Jezusa, aby pomógł mi zbadać obecny stan mojego serca. Jakie pragnienia i tęsknoty dominują we mnie? Jakie są moje życiowe oczekiwania?
Jezus ma do mnie wielkie zaufanie. Swój ‚dom’ i staranie o niego spoczywa w moich rękach. Tym domem jest moja rodzina, moja wspólnota, powołanie, obowiązki. Jak przeżywam moją codzienność? Czy kocham mój dom? Czy czuję się w nim jak u siebie?

ks. Krzysztof Wons SDS

Msze Święte Roratnie:
– dla dzieci: w środy i piątki o godzinie 7.00 (rano !) – proszę by dzieciom towarzyszyli dorośli, dzieci przychodzą z lampionami Adwentowymi.
– dla dorosłych w pozostałe dni rano o godzinie 7.00

Skąd wzięła się nazwa roraty i dlaczego świece nazywamy „świecami roratnimi”?

Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie Adwentu: „Rorate coeli de super… (niebiosa rosę spuśćcie nam z góry…)”. W Polsce najstarsze ślady Mszy św. Roratniej sięgają XIII w. Według zachowanych dokumentów Msza św. roratnia gromadziła liczne rzesze wiernych w katedrze wawelskiej. Wszystkie stany państwa (król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi, kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika wypowiadając słowa: „jestem gotowy na sąd Boski”. Dzisiaj, w nawiązaniu do tej pięknej, średniowiecznej tradycji, symbolem naszej gotowości na przyjście Jezusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie Adwentu.

Świeca roratnia (zwana też roratką) jest jeszcze jednym ważnym symbolem w naszej liturgii. Ta płonąca świeca, ozdobiona często niebieską wstęgą, przypomina nam postać Maryi, Matki Jezusa, która jest dla nas najlepszym przykładem gotowości na przyjęcie oczekiwanego Mesjasza.

ks. Krzysztof Gajewski SDS

Top