Prymas Polski skończył 77 lat

Prymas Polski abp Henryk Muszyński 20 marca kończy 77 lat. W dniu tym upływa także czas pełnienia przez niego arcybiskupiej i metropolitalnej posługi w Gnieźnie.
– W chwili obecnej nie ma jeszcze żadnej decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie osoby i terminu mianowania jego następcy, a wszystkie informacje ukazujące się na ten temat to zwykłe spekulacje – mówi ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Ks. Przybylski przypomniał, iż abp Henryk Muszyński, zgodnie z wymogami prawa kościelnego, złożył rezygnację na ręce papieża dwa lata temu, tuż przed swoimi 75. urodzinami. Papież rezygnację przyjął i jednocześnie przedłużył metropolicie gnieźnieńskiemu urzędowanie o dwa lata, czyli do chwili ukończenia przez niego 77. roku życia.
– Termin ten upływa 20 marca. W chwili obecnej nie ma jednak żadnych decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie osoby i terminu mianowania następcy. Wszelkie informacje ukazujące się na ten temat w mediach to zwykłe spekulacje – oświadczył rzecznik prasowy gnieźnieńskiej Kurii.
Urodziny to jeden z wielu rocznic, jakie w najbliższym czasie będzie świętował Prymas Polski. 25 marca przypada 25. rocznica otrzymania przezeń sakry biskupiej i 18. rocznica podjęcia posługi na Stolicy Arcybiskupiej i Metropolitalnej w Gnieźnie.
Zobacz też życiorys Abp Henryka Muszyńskiego

Top